Kapliczka pw. św. Marka w Nowym Sączu

Kapliczka Szwedzka w Nowym Sączu

Zabytek upamiętniający zwycięskie powstanie przeciwko Szwedom w dniu 13 grudnia 1655 roku. Z tego względu kapliczka nazywana jest popularnie „szwedzką”. Nowy Sącz w XVII wieku przeżywał regres tracąc na swoim znaczeniu politycznym i gospodarczym. Stało się tak za sprawą „potopu” szwedzkiego, podczas którego na początku października 1655 r. oddział szwedzki pod dowództwem pułkownika Forgewella zajął miasto. W listopadzie nowym komendantem szwedzkim został podpułkownik Stein, który zaczął narzucać mieszkańcom liczne daniny. Profanowano polskie groby i dokonywano wielu grabieży. Ostatecznie nakazano mieszkańcom Nowego Sącza oddanie broni. Wielu ludzi opuściło wówczas miasto i mieszczanie zaczęli łączyć siły z oddziałami partyzanckimi. W dniu 13 grudnia 1655 r. oddział partyzancki pod dowództwem braci Kazimierza i Jana Wąsowiczów dostał się podstępem do miasta. W połączeniu z grupą mieszczan pod wodzą burmistrza Jana Marcowicza, oddział partyzancki jeszcze w tym samym dniu wyzwolił Nowy Sącz od najeźdźcy. Trzynaście dni później wyswobodzona została Częstochowa. Historycy uważają, że wiadomość o tym podwójnym zwycięstwie zmobilizowała Jana Kazimierza do powrotu do Polski i stanięcia na czele wojsk polskich w celu obrony kraju przed wrogiem.

Kapliczka pw. św. Marka w Nowym Sączu
Kapliczka pw. św. Marka w Nowym Sączu

Mieszczanie, którzy polegli w walkach o wolność Nowego Sącza zostali pochowani przy murach miasta na rogu ulicy Drwalskiej (dzisiejszej Jagiellońskiej). W 1800 r. ich prochy przeniesiono na cmentarz. Wcześniej, w 1771 r. zbudowana została kaplica „szwedzka”, która dziś znajduje się przy ul. Kościuszki, przy skrzyżowaniu z ulicą Jagiellońską. Kapliczkę wzniesiono na miejscu pochówku żołnierzy szwedzkich. Jest to budowla w całości murowana, otynkowana i pokryta dachem namiotowym z czworoboczną wieżyczką-latarnią. W elewacji zastosowano pilastry. Wejście do kaplicy jest w kształcie półkolistym, a nad drzwiami widnieje data wybudowania kaplicy. Kamienne schody wyposażone są w zdobioną, artystycznie wykonaną metalową balustradę. Wewnątrz kaplicy znajdują się zabytkowe rzeźby sakralne:

  • Matka Boska z Dzieciątkiem z XV wieku,
  • Matka Boska Bolesna ze św. Janem,
  • św. Weronika z XVI wieku,
  • św. Roch z XVIII wieku,
  • Chrystus upadający pod krzyżem z XVI wieku,
  • rzeźbę NN Apostoła z XVIII wieku oraz
  • krucyfiks ołtarzowy z XVI wieku.

Obrazy, jakie skrywa kaplica „szwedzka” to Ecco Homo z XVIII wieku oraz Matka Boska Częstochowska z XVIII/XIX wieku. W kwadratowej wieżyczce umieszczona jest rzeźba przedstawiająca postać Chrystusa Frasobliwego, wykonana przez miejscową ludność. W ostatnich latach kaplica została wyremontowana za sprawą starań parafii pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *